Pračky s filtrem mikroplastů
Zní to možná až neuvěřitelně, ale jedním z velkých zdrojů znečištění jsou pračky. Špínu sice odstraní, ale spolu s ní se uvolní do vody při jednom praní stovky tisíc mikroplastů.
Umělá vlákna jsou sice praktická a levnější, ale jejich drobné části pronikají do samých základů potravního řetězce. Ve Francii se od roku 2025 pračky bez filtru na primární mikroplasty už ani nebudou moci prodávat. Fungují taková řešení?
I když není účinnost podobných řešení ani zdaleka stoprocentní, je to krok správným směrem. Je efektivnější omezit kontaminaci, než řešit její důsledky. Částice mikroplastů jsou tak malé, že ovlivňují například i řasy nebo plankton. Toto narušení rovnováhy v samotném základu potravního řetězce by mohlo mít fatální následky pro celé lidstvo.
Už jsme zmiňovali neutěšený stav kontaminace oceánů mikroplasty. To samé však platí i pro půdu. Důvod, proč toto zmiňuji v článku na téma filtrace mikroplastů u praček, je prostý. Stávající technologie úpravy vody velkou část mikroplastů a vláken zachytí. Zároveň je ale kal z čističek odpadních vod používán jako hnojivo. Je tedy paradoxem, že si sami ve velkém navážíme na pole mikroplasty poté, co se nám je podařilo odstranit čištěním z vody. Velká tichomořská odpadková skvrna a znečištění oceánů je dnes už často zmiňovaný problém. O kontaminaci půdy mikroplasty se však zatím bohužel moc nemluví.
Plasty jsou přírodě cizí a s jejich rozkladem si nedokáže poradit. Mikroplasty nás tak doslova obklopují. V současné době se hledají způsoby, jak se kontaminace zbavit, ale rozhodně to nebude snadné. Snížení produkce plastů a jejich následná recyklace je jediným způsobem jak zabránit katastrofě, se kterou se následně nebude možné vypořádat.