Chlor, to není umění dodávat vodu s chlorem. Bez chloru, to je umění!
Pro název našeho článku o chloru ve vodě jsme si vypůjčili frázi ze známé české pohádky. A skutečně to tak je. Není umění dodávat vodu s chlorem, ale bez chloru. V České republice najdeme jeden takový příklad pro všechny ostatní dodavatele vody. Od prosince 2013 je vodovodní síť skupinového vodovodu Mladá Boleslav provozována bez dezinfekčních prostředků.
Díky projektu, který vznikl ve spolupráci VAK Mladá Boleslav, SZÚ (jako dozorčího orgánu) a Technologiezentrum Wasser Karlsruhe, si může 60 000 lidí z Mladé Boleslavi a okolí užívat každý den kohoutkovou vodu zbavenou chloru a trihalogenmethanů (THM) bez nutnosti domácí filtrace.
Praxe, která je běžná například v Nizozemí, Švýcarsku, Rakousku či Německu, tak byla v lokálním měřítku zavedena i v naší zemi. I to byl důvod, proč se na projektu v Mladé Boleslavi podíleli kolegové z Technologiezentrum Wasser Karlsruhe. Jejich praktická zkušenost přispěla k lepšímu plánování a úspěch se dostavil rychle.
Myšlenka dezinfikovat vodu chlorem se zrodila koncem 19. století v Anglii a přes USA se rychle rozšířila do většiny civilizovaného světa. Ve své době to znamenalo revoluci a došlo k vymýcení mnoha nemocí, do té doby běžných. Bakterie a cysty ve vodě dezinfekce spolehlivě vyhubí a při dodržování stanovených limitů by chlorace nepředstavovala problém. Chlor ale ve vodě reaguje s organickými sloučeninami za vzniku THM a HAA látek, které by mohly být dle vědců při dlouhodobé expozici karcinogenní.
Chlor se nepoužívá zdaleka jen k úpravě pitné vody. Tento chemický prvek má silné oxidační vlastnosti, což z něj činí účinný dezinfekční prostředek. Používá se i k dezinfekci bazénů, výrobě plastů, rozpouštědel a dalších chemických látek, jako např. prostředků na domácí úklid.
My se sice zaměřujeme primárně na problémy pitné vody, ale nemůžeme zde v souvislosti s tímto tématem opomenout problematiku bazénů nebo lázní. Stále častěji se setkáme s bazény se slanou vodou. A je pro to důvod. Chemikálie v bazénech s chlorovanou vodou mohou způsobit astma, dýchací potíže nebo dokonce rakovinu.
Vědci barcelonského centra pro epidemiologii životního prostředí se ve své studii zaměřili na to, jak reaguje chlor ve vodě s látkami a jako pot, moč a kožní buňky. Chlor je těkavý a jeho sloučeniny, mnohdy jedovaté, které tímto způsobem v bazénu vznikají, jsou v největší koncentraci právě nad hladinou, kde se plavci zhluboka nadechují. Po čtyřiceti minutách plavání byl zaznamenán růst počtu markerů, které signalizují poruchy DNA, jež mohou vést k rakovině. Není to pro nás rozhodně signál přestat plavat. Je to spíše podnět k zamyšlení pro provozovatele areálů ke změně přístupu při úpravě vody.
Zmiňujeme nebezpečí, která s chlorem souvisejí. Hlavním důvodem, proč by měli dodavatelé pitné vody od dezinfekce ustoupit, je ale chuť a vůně. Na chuti přítomnost chloru poznáte vždy. Pokud je voda cítit dezinfekcí je určitě lepší ji nechat delší dobu odstát. Chlor je těkavá látka a z vody postupně vyprchá. Mnohem lepší způsob je ale chlor z vody odstranit zcela.
Rozhodně nejlepším způsobem je filtrace vody v místě spotřeby. Nanouhlíkový filtr filbec odstraní z vaší vody jak chlor, tak i všechny jeho sloučeniny. Minerály a další tělu prospěšné látky v ní ponechá. Ostatní způsoby, které se na svých stránkách mnohdy doporučují sami dodavatelé vody, nejsou ani efektivní ani praktické.
Převařit vodu nebo ji nechat odstát pomůže, ale je to na hodiny a rozhodně to není cesta při denním používání vody. Pár kapek citronu pomůže přeměnit nadbytečný chlor na neškodný chlorid a stopové množství kyseliny chlorovodíkové, která se běžně nachází v žaludku. Přidání několika kostek ledu do sklenice oddálí konzumaci a sníží koncentraci chloru. I tak je filtrace v místě spotřeby praktičtějším a účinějším řešením a filtr filbec z vody odstraní kromě chloru a jeho sloučenin i pesticidy, těžké kovy nebo zbytky léčiv.